Adam Michnik

(text a prezentace: Eliška Baranová)

     Adam Michnik je významným polským publicistou, esejistou a historikem. V současné době působí jako šéfredaktor „Gazety Wyborczej“, kde někdy publikuje pod různými pseudonymy, např. Andrzej Zagozda nebo Andrzej Jagodziński. Narodil se r.1946 v polské Varšavě a sám sebe považuje za „Poláka židovského původu“, přičemž velká část jeho rodiny zahynula v Holocaustu.

     Roku 1964 začal studovat na Varšavské univerzitě na Katedře historie. Jeho studium bylo několikrát přerušeno, například kvůli šíření dopisu, ve kterém autoři otevřeně vyzívali k nápravě politického systému v někdejším Polsku. Roku 1968 byl definitivně vyloučen z univerzity za účast v „Wydarzeniach marcowych (Březnové události)“ a krátce poté byl zatčen a odsouzen ke třem letům vězení za chuligánství, ve skutečnosti však za účast v Březnových událostech. Po propuštění z vězení pracoval nějaký čas jako svářeč a po dvou letech se stal osobním sekretářem Antoni Słonimského (polský básník, fejetonista, dramatik, satirik a divadelní kritik).

     Nějakou dobu působil v Paříži a po návratu do Polska se zapojil do několika opozičních organizací působících v té době. Od konce 70. let a během let 80. byl redaktorem a spolupracovníkem nezávislých novin nebo časopisů vycházejících nelegálně, necenzurovaně.

     Během výjimečného stavu byl vězněn za odmítnutí dobrovolného opuštění země. Vězněn byl bez rozsudku po dobu tří let, načež byl propuštěn na základě udělení amnestie. Ale už v roce 1985 byl opět zatčen a odsouzen ke třem letem vězení, tentokrát za účast v pokusu o stávku v Gdaňských loděnicích. Už po roce byl ale osvobozen, opět díky amnestii.

     Roku 1989, kdy začala probíhat jednání u kulatého stolu mezi polskou vládou a opozičními silami (což znamenalo počátek pokojného konce komunistického režimu v Polsku a transformace politického zřízení PLR), byl Michnik pověřen Lechem Wałęsou zorganizováním velkého deníku vycházejícího po celém Polsku. Tento deník byl nakonec nazván „Gazeta Wyborcza“ a Michnik se stal jeho šéfredaktorem. Gazeta Wyborcza je dodnes jedním z největších polských deníků. Jako redaktor podporoval vládu premiéra Tadeusze Mazowieckého a také jeho kandidaturu na post prezidenta proti Lechu Wałęsovi roku 1990.  Po prohře Mazowieckého se přestal přímo angažovat v politice a soustředil se na svou redaktorskou a publicistickou činnost. Díky němu se Gazeta Wyborcza stala nejčtenějším a nejvlivnějším polským deníkem. Na základě jmění, které deník přinesl, vznikla společnost Agora S.A., která je momentálně jedním z největších mediálních koncernů v Polsku. Vedle Gazety Wyborczej zároveň disponuje například 11 měsíčníky nebo internetovým portálem gazeta.pl.

     Na podzim roku 2004 ze zdravotních důvodů (onemocněl tuberkulózou) zanechal aktivní účasti v redigování pro GW a přenechal svůj hlas v novinářském kolegiu Heleně Łuczywové.

     V posledních letech se objevuje mnoho obvinění Adama Michnika, většinou o silném politickém charakteru. Část polských novinářů ho kritizuje a odsuzuje, druhá část ho obdivuje a brání. Michnik je jednou z novodobých kontroverzních postav v polské historii.

     Michnik je nositelem mnoha ocenění, jak polských, tak mezinárodních. Jedny z nejvýznamnějších jsou například  „Evropan roku 1989“, objevil se na listině „50 hrdinů volnosti tisku“ r. 2000, kterou vyhlásila Mezinárodní organizace pro tisk (IPI) a také na listině 20 nejvlivnějších novinářů světa – Financial Times. Roku 2007 si převzal cenu Pelikán také v Olomouci.

     Adam Michnik je stále aktivní jako novinář, kromě GW příležitostně publikuje také v zahraničních denících, například Der Spiegel, Le Monde nebo Washington Post.       

Adam Michnik
(multimediální prezentace)

odkazy:
Gazeta Wyborcza
Adam Michnik

Studuj polstinuPolFonStudijní oboryStuduj na UPŽurnál onlineInterregSlavic networkČesko-polské lexikografické centrumcele i metody 2017
Aktualizováno: 16. 1. 13, vytvořeno: 10. 12. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: