Kazimierz Nowak

(text a prezentace: Anna Trubáková)

* 11. ledna 1897 Stryj
† 13. října 1937 Poznaň

Polský cestovatel, který  v letech 1931 -1936 jako první člověk na světě sám přešel africký kontinent ze severu na jih a zpět. Ušel více než 40 tisíc kilometrů. Cestoval pěšky, na kole nebo na člunu. Veškeré jeho zážitky jsou shrnuty v knize Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd (Na kole i pěšky černým kontinentem).

Narodil se 11. ledna 1897 ve městě Stryj na Ukrajině. Po první světové válce se přestěhoval do Poznaně, kde přijal místo úředníka v pojišťovně a současně pracoval ve společnosti pořádající vyjížďky na kolech.

V březnu 1922 se oženil s Marií Gorcik a toho samého roku se jim narodila dcera Elżbieta, v lednu pak syn Romuald.

V roce 1925 se Nowak rozhodl odejít z rodného kraje, aby jako novinář a fotograf vydělal peníze pro svoji rodinu. Podnikl dvě cesty po Evropě. Putoval Maďarskem, Rakouskem, Itálií, Belgií, Holandskem, Rumunskem, Řeckem a Tureckem. V roce 1928 se dostal do občanské války v Tripolitánii v severní Africe. Zdravotní problémy a nedostatek peněz donutily Nowaka, aby se vrátil zpět do Polska. Rozhodl se ale, že v budoucnosti přejde celý africký kontinent ze severu na jih.

Dne 4. listopadu 1931 se rozhodl přejít Afriku ze severu na jih a tím si splnit svůj velký sen a životní cíl.

Nejdříve jel vlakem do Říma, odtud na kole do Neapole, kde přeplul trajektem Středozemní moře. Se svým sedm let starým vysloužilým kolem putoval z města Tripolis několik tisíc kilometrů ke vzdálenému Jehlovému mysu. V roce 1932 pronikl až do oázy Maradah, kde způsobil rozruch. Nikdo nedokázal pochopit, odkud se z pouště vzal samotný polský cyklista. Italská vláda nařídila Nowakowi z důvodu bezpečnosti změnit plán trasy přes Benghazi v Libyi do Alexandrie v Egyptě. Podél Nilu, cestou Velkých afrických jezer, se dostal ještě dále do vnitrozemí kontinentu. Cestou Nowak navštívil několik domorodých vesnic, aby doplnil zásoby potravy a vyposlechl černošské legendy. Na své cestě Afrikou se seznámil s mnoha domorodými kmeny, spojenými společným osudem války, poznal jejich zvyky a tradice i řadu exotických kultur a míst.

V afrických misijních střediscích byla Nowakowi poskytnuta určitá materiální pomoc. Část peněz ponechal pro sebe na nutné cestovní výlohy a část zaslal do Polska své rodině. Cestou pořídil reportáže a fotky, které zaslal do polských a německých novin – což bylo pro něj také určitým zdrojem příjmů.

V květnu 1934 Kazimierz Nowak dorazil k jižním hranicím Afriky. Splnil si tak svůj sen a zároveň se stal prvním člověkem, který něco podobného dokázal.

V listopadu 1936 po návratu z Afriky do Poznaně Kazimierz Nowak několikrát přednášel v kině Apollo o svých neskutečných dobrodružstvích napříč africkým kontinentem.

Usiloval o práci fotoreportéra ve Francii, leč bez úspěchu.

Vydal spoustu knih o Africe, které byly bohatě ilustrované. Nejznámější kniha, která shrnuje jeho zážitky a dobrodružství a popisuje exotickou Afriku, je kniha s názvem Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd (Na kole i pěšky černým kontinentem).

Po návratu do Poznaně chtěl Nowak uskutečnit rovněž velkou cestu po Indii a Asii, ale bohužel mu této cesty už nebylo dopřáno, neboť zemřel 13. října 1937 na zápal plic v důsledku oslabení organismu malárií.

Dne 25. listopadu 2006 byla v Poznani odhalena pamětní deska věnovaná Kazimierzovi Nowakovi. Vedle desky též stojí mapa Afriky zaznamenávající místa, kudy Kazimierz Nowak putoval.

Kazimierz Nowak
(multimediální prezentace)

odkazy:
Kazimierz Nowak

Studuj polstinuPolFonStudijní oboryStuduj na UPŽurnál onlineInterregSlavic networkČesko-polské lexikografické centrumcele i metody 2017
Aktualizováno: 16. 1. 13, vytvořeno: 10. 12. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: