Michał Żebrowski

(text a prezentace: Tereza Ševčíková)

* 17. června 1972

     Michał Żebrowski je polský herec. Narodil se 17. 6. 1972 ve Varšavě, ve znamení blížence. V roce 1991 ukončil studium na Všeobecném gymnáziu Mikołaje Reje ve Varšavě. Už když byl malý, toužil stát se hercem, jeho přání se vyplnilo. Zazářil roku 1999, kdy se objevil ve dvou polských velkofilmech (v hlavních rolích) Ohněm a mečem a Pan Tadeáš. Filmy měly obrovský úspěch, vidělo je doposud přes sedm milionů diváků. Żebrowski se díky těmto filmům stal během jednoho roku velmi známou osobností polského filmu a idolem polské mládeže. Żebrowski potvrdil i svůj hudební talent - na motivy Pana Tadeáše vytvořil hudební dílo Zamilovaný pan Tadeáš.

     V roce 2001 se objevil v hlavní roli filmu i seriálu Zaklínač (natočeno podle díla Andrzeje Sapkowského). Filmy ale neměly úspěch. Zachránil je jedině charismatický výkon Żebrowského v roli bělovlasého zaklínače Geralta Rivie. V roce 2004 byl Żebrowski nominován na Polského orla za hlavní roli ve filmu Pręgi (Šrámy), cenu za nejlepší mužský výkon ale nezískal.

     Toto dílo, Pręgi, je z roku 2004 a režisérkou je Magdalena Piekorz. Je to psychologické drama ze současnosti o tom, jak zážitky z dětství dokážou ovlivnit náš život v dospělosti. Wojtek nedokáže navázat bližší vztahy s lidmi, vyhýbá se citům. V dětství byl přísně vychováván. Otcova výchova však spočívala v tělesných trestech, které zanechaly šrámy hlavně na Wojtkově duši. Film vznikl na základě prózy známého polského spisovatele mladé generace Wojciecha Kuczoka. Dotýká se v Polsku tabuizovaného tématu vnitřních záležitostí rodiny. Film narušuje její posvátnost a nedotknutelnost, když ukazuje, jak destruktivně může rodina ovlivnit lidský život.

     Další díla, ve kterých účinkoval, byla např.:

Zaklínač (2001) - dlouho očekávaný film v žánru fantasy

Pianista (2002) - držitel 3 Oscarů, válečné drama režiséra Romana Polańského (Velká Británie/Francie/Německo/Polsko/Nizozemí)

Milenci z roku tygra (2005) - čínsko-polské drama

Ohněm a mečem (1999) - Děj se odehrává v 17. století a týká se tragického polsko-ukrajinského konfliktu, kozáckých válek a povstání Bohdana Chmelnického. Na pozadí společensko-politických sporů se současně odvíjí milostný příběh.

Pan Tadeáš (1999) - režie: Andrzej Wajda, historický velkofilm na motivy románu Adama Mickiewicze.

Michał Żebrowski
(multimediální prezentace)

odkazy:
Michał Żebrowski
Pręgi

Studuj polstinuPolFonStudijní oboryStuduj na UPŽurnál onlineInterregSlavic networkČesko-polské lexikografické centrumcele i metody 2017
Aktualizováno: 16. 1. 13, vytvořeno: 10. 12. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: