Warszawa - Plac Defilad

Varšava - Náměstí Defilád

(text: Anna Šrajerová, Jana Nevrlá) 

Plac Defilad se nachází v hlavím městě Polska – Varšavě. Varšava  je hlavní (od roku 1596) a největší město Polska. V roce 2007 měla 1 702 139 obyvatel a s okolní aglomerací 3 003 000. Varšava leží ve středním Polsku v historickém Mazovsku na středním toku Visly ve Varšavské kotlině v průměrné výšce 100 metrů n. m.


Varšava je také hlavním městem Mazovského vojvodství. V metropoli je rozvinutý průmysl, zvláště zpracovatelský, ocelářský, elektrotechnický a automobilový. Sídlí zde více než 60 vzdělávacích institucí, především Varšavská univerzita (Uniwersytet Warszawski), Univerzita kardinála Stefana Wyszyńského, Varšavská technická univerzita (Politechnika Warszawska), Vysoká škola ekonomická (Szkoła Główna Handlowa) a další. Je  zde přes 30 divadel, včetně Národního divadla a opery a má zde sídlo Národní filharmonický orchestr.


U Centrálního nádraží se nachází největší náměstí v Evropě – náměstí Defilád, které je  v centru Varšavy. Kolem se rozprostírají další známé  ulice. Jednou z nich je ulice Świętokrzyska, která je na severu a další  ulice je Aleje Jerozolimskie, která je na jihu. Nedaleko je podle Poláků nejhezčí ulice Evropy – Krakovské předměstí.

Plac Defilad je velmi známý především díky Paláci vědy a kultury. Tento mrakodrap byl postaven jako dar sovětského národa, autorem koncepce je J. V. Stalin. Jeho architekt Rudněv chtěl postavit mrakodrap, který by byl ztělesněním polského národního stylu, a proto procestoval nejslavnější polská města jako je: Krakov, Chelm, či Zamość, aby se dozvěděl o polské architektuře co nejvíce. Rudněv a jeho tým vypracoval 5 projektů. Nejdříve se rozhodlo, že se postaví budova, která bude vysoká 120 metrů, ale nakonec se rozhodli postavit budovu mnohem vyšší, až do výše 234,5m.
Na stavbě budovy pracovalo okolo 3 500 ruských dělníků, kteří bydleli na zvláštním sídlišti. Při stavbě této budovy zahynulo 16 ruských dělníků.

V roce 1956 začíná série sebevražedných skoků z vyhlídkové terasy ve 30. patře. Díky těmto incidentům byly na vyhlídkové terase instalovány kovové rošty.
Na Silvestra roku 2000 byly odhaleny věžní hodiny. Jejich 4 kotouče mají průměr 6 metrů. Jsou to nejvýše položené věžní hodiny na světě.

 Palác vědy a kultury je  největší budova v Polsku , má 42 pater. Ve 30. patře ve výšce 114m se nachází vyhlídková terasa. V celé budově se nachází  3288 místností.
Tato budova zaujímá plochu 123 084 m². V Paláci vědy a kultury se konají významné události. Pro tyto příležitosti jsou v budově k dispozici výstavní plochy o velikosti 10 000  m².
Nachází se tu dva největší sály a každý z nich má 1150 m².Je možné zde uspořádat jak komorní akce, tak i velké veletrhy a výstavy.
Nachází se zde pracoviště Polské akademie věd a Varšavské university i dalších vědeckých a kulturních zařízení jako např.  4 divadla, 4 kina, Technické muzeum, Palác mládeže, gymnastická hala a bazén, výstavní místnosti a Kongresový sál.
Je zde také možnost multimediální projekce, diaprojektory a bezdrátový přístup k internetu, a také přístroje pro simultánní překlad, pořádají se zde konference a školení.
Také se zde nachází kongresové a koncertní síně. Kongresový sál byl hostitelem mnoha umělců, jako Marlene Dietrich, Procol Harumova, Rolling Stones a mnoha dalších.Také se zde konají jazzové koncerty, kongresy a konference největších polských a zahraničních firem.
 
Velký význam má i Muzeum Evoluce nacházející se v sálech Paláce vědy a kultury.
V roce 1968 Zofia Kielan-Jaworowska zorganizovala v sálech Paláce vědy a kultury výstavu která se jmenovala Dinosauři z pouště Gobi, prezentující výsledky výstavy polsko-mongolských paleontologických výprav.Výstava byla otevřena do roku 1984.
V roce 1984 převzal institut paleobiologie od institutu zoologie PAN výstavní sál v části Paláce vědy a kultury patřící do Paláce Mládeže a vytvořil oddělení institutu nazvané Muzeum Evoluce.
V roce 1985 následovalo otevření stálé výstavy Evoluce na pevninách, na které se nacházela značná část ukázek shromážděných během výprav do Mongolska. Část expozice byla věnována současným zvířatům, zejména hmyzu a ptákům ze sbírek Muzea a Institutu Zoologie. V roce 2001 byla otevřena nová výstava věnovaná paleontologickým objevům z Krasiejowa, pohřebiště triasových ještěrů a obojživelníků. Expozice zahrnuje ukázky a také rekonstrukce vodních a suchozemských zvířat. V roce 2003 bylo obohaceno antropologické oddělení o rekonstrukci australopitéka. V roce 2005 byla zakončena modernizace výstavy. Vznikly tu mimo jiné 2 nové rekonstrukce koster obrovských dinosaurů z Mongolska a další známé exponáty.

odkazy:
Plac Defilad

Studuj polstinuPolFonStudijní oboryStuduj na UPŽurnál onlineInterregSlavic networkČesko-polské lexikografické centrumcele i metody 2017
Aktualizováno: 16. 1. 13, vytvořeno: 11. 12. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: