Krzysztof Kieślowski

(text a prezentace: Hana Černá)

* 27.6. 1941, Varšava, Polsko
† 13.3. 1996, Varšava, Polsko

     Krzysztof Kieślowski patří bezesporu mezi mezinárodně nejvlivnější a nejuznávanější polské režiséry, což mimo jiné zapříčinilo i to, že svoje nejznámější celovečerní filmy – Dvojí život Veroniky a trilogii Tři barvy: červená, modrá, bílá natočil ve Francii.

     Kieślowski se narodil ve Varšavě v rodině stavebního inženýra. Filmová režie nebyla od počátku jeho snem, původně studoval divadlo, ale po přijetí na Filmovou akademii v Lodži (dostal se tam na třetí pokus v roce 1964), se už rozhodl plně věnovat filmu. Na této proslulé škole se ocitl v příhodném období (studoval zde do roku 1969), kdy nastalo uvolnění politických poměrů a tudíž relativní umělecká tvůrčí volnost.

     Jeho počáteční tvorba je spojena s dokumentárním filmem. Zaměřoval se především na každodenní život a osudy docela obyčejných lidí: vojáků, dělníků, atd. Jeho nejznámějším dokumentárním filmem se stal film Dělníci 1971: Nic o nás bez nás (Robotnicy '71: Nic o nas bez nas), ve kterém dělníci diskutovali o důvodech masových stávek v roce 1970. Film byl samozřejmě z politických důvodů k vidění jen ve zcenzurované verzi.

     Dalším jeho zajímavým počinem je film První láska (Pierwsza miłość, 1974), pohybující na hranici mezi dokumentárním a hraným filmem, ve kterém velmi z blízka sleduje osudy mladého páru včetně narození jejich prvního dítěte. Za zmínku stojí zároveň film Z pohledu nočního vrátného (Z punktu widzenia nocnego portiera, 1978), kde je na malém prostoru dokonale vidět lidská touha po manipulaci a potřeba moci nad ostatními.

     Jeho posledním dokumentárním filmem byly Mluvící hlavy (Gadające glowy) z roku 1980, kde položil různým lidem ve věku 1-100 let dvě prosté otázky: Kdo jsi a co bys chtěl?

     V roce 1976 ale Kieślowski debutuje svým prvním celovečerním filmem Jizva (Blizna), kterým se zařadil do polského proudu kinematografie 70. a 80. let, který je známý jako Kino moralnego niepokoju (Kino morálního neklidu), v rámci něhož se zpracovávala zjm. sociální témata. V tomto filmu také začíná budoucí dlouholetá spolupráce a přátelství s hercem Jerzym Sztuhrem, který na sebe upozornil v průlomovém Kieślowského filmu Amatér (Amator) z roku 1979.

     Dalším důležitým momentem v jeho kariéře byl film Bez konce (Bez końca, 1984), ve kterém se odchyluje od sociálních témat a realistického zobrazení skutečnosti a začíná se přiklánět ke spirituálnější stránce člověka. Od tohoto filmu se zároveň datuje spolupráce se scénáristou Krzysztofem Piesiewiczem a hudebním skladatelem Zbigniewem Preissnerem, kteří ho pak doprovázeli po celý zbytek jeho tvorby.

     Mezi Kieślowského vrcholná díla bezpochyby patří cyklus televizních filmů Dekalog (Dekalog, 1988), ve kterém velice originálním způsobem nahlíží na jednotlivá přikázání křesťanského desatera. Ačkoliv jsou hodinové filmy samostatnými příběhy, celé dílo je vzájemně provázáno různými odkazy, náznaky, symboly apod.

     Čtyři Kieślowského pravděpodobně nejznámější díla jsou filmy, které natočil na počátku devadesátých let ve Francii. Je to až mysticky laděný Dvojí život Veroniky (Podwójne życie Weroniki/La Double vie de Véronique), který sleduje osud dvou stejně vypadajících dívek v Paříži a Varšavě. V hlavní roli tu zazářila francouzská herečka Irene Jacob.

     Svoje dílo završil Kieślowski trilogií Tři barvy: Bílá, Červená, Modrá (Trzy kolory. Niebieski, Biały, Czerwony /Trois couleurs: Bleu, Blanc, Rouge) v letech 1993 – 1994. Za tento počin byl oceněn na festivalech v Benátkách a Berlíně a nominován na tři Oscary.

     V roce 1996 Kieślowski jako silný kuřák umírá ve Varšavě na rakovinu. Přesto jeho myšlenky ožily ještě v několika dalších filmech. V roce 2000 natočil podle jeho scénáře Jerzy Stuhr film Velké zvíře (Duże zwierzę). O dva roky později byla natočena další Kieślowského trilogie Nebe, peklo, ráj, z níž je u nás zřejmě nejznámější film Nebe od německého režiséra Toma Tykwera s Cate Blanchett v hlavní roli.

Krzysztof Kieślowski
(multimediální prezentace)    

odkazy:
Krzysztof Kieślowski

Studuj polstinuPolFonStudijní oboryStuduj na UPŽurnál onlineInterregSlavic networkČesko-polské lexikografické centrumcele i metody 2017
Aktualizováno: 16. 1. 13, vytvořeno: 10. 12. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: